Friday, 30 November 2012

Contoh Rancangan Mengajar Objektivisme

Contoh Rancangan Mengajar Objektivisme Sains Tahun 3 Magnet

Rancangan pengajaran harian objektivisme

Tarikh/ Hari  :  Isnin                                                               Masa         :  9.15-10.35pagi                                                           
 Kelas             :  3A                                                               Bil. Pelajar      :  18 orang                                                                                                                                                   
 M/ Pel            :   Sains
Tajuk           :   Keajaiban Magnet

Objektif      :Pada akhir P&P, murid berupaya menyebut
       1) 6 jenis dan bentuk magnet  yang berlainan,
                    2) menunjuk kutub utara dan kutb selatan pada magnet
                    3) menunjuk magnet menarik atau menolak jika diletakkan berhampiran.


Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah bermain dengan magnet.
Konsep :Magnet menarik pada kutub berlainan dan menolak pada kutub yang sama.
Bahan :Magnet
Nilai :Kerjasama
Kemahiran :Meramal,memerhati.


Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
Gambar magnet pada peti sejuk
Menanya soalan
Menjawab soalan
Mencungkil minat dan idea
Perkembangan
Memperkenalkan 6 jenis magnet –magnet berbentuk U,magnet palang, magnet kasutkuda, magnet silinder, magnet cincin dan magnet butang
Memperkenalkan Kutub Utara dan Selatan magnet


Magnet boleh menarik atau menolak sesama sendiri.        Kutub utara-utara / selatan-selatan menolak.
Kutub utara-selatan menarik.



Menunjukkan
Jenis-jenis magnet








Menunjukkan
Kutub Utara dan Selatan magnet

Menunjukkan
bagaimana magnet menarik atau menolak
Melihat serta menyentuh magnet-manget








Mengenalpasti kedudukan
Kutub Utara dan Selatan magnet
Menjalankan
aktiviti untuk membuktikan fakta.
Berhati-hati ketika menyentuh magnet.







Warna merah –kutub utara

Warna biru-kutub selatan
Mycd
(Galeri multimedia/aktiviti interaktif)
Penutup
Magnet menarik atau menolak jika diletakkan berhampiran.

Membuat kesimpulan.
Mencatat nota.
Lembaran kerja

 Refleksi : Murid menunjukkan minat yang tinggi apabila diberi peluang untuk menjalankan
     aktiviti dalam kumpulan. Mereka belajar melalui inkuiri penemuan dan kesanya adalah  
      menggalakkan. Objektif pembelajaran dapat dicapai.

6 comments: